SAT İBT GRE MEDİCAL.DGS.YOS

DGS NEDİR?
Herhangi bir üniversitenin önlisans bölümlerinden mezun olmuş ya da olabilecek durumdaki öğrencilerin katılabildiği, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen çoktan seçmeli bir sınavdır.
 DGS ‘na KİMLER BAŞVURABİLİR?
Sınava, bir ön lisans programlarından mezun adaylar başvurabilir. Son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da sınava başvurabilir
 Açık öğretim lisans programlarına dikey geçiş yapmak isteyenlerin bu sınava başvurmaları gerekir mi?
Kılavuzda yer alan açık öğretim lisans programlarına dikey geçiş yapmak isteyenlerin bu sınava
başvurmaları gerekmektedir.
 DGS’ ye Yurt dışından başvuru yapılabilir mi?
Evet yapılabilir. Başvuruların yapılacağı tarihler arasında eğitim, tedavi vb. nedenlerle yurt dışında bulunduğu için (KKTC ve Kırgızistan-Bişkek hariç) başvuru merkezine gitmesi mümkün olmayanlar, başvurularını kılavuzda açıklandığı şekilde yapabilirler.
 DGS’DE KAÇ SORU VAR VE SINAV SÜRESİ NE KADAR?
DGS 60 matematik ve 60 Türkçe olmak üzere toplam 120 sorudan oluşur. Sınav süresi 150 dakika yani 2 saat 30 dakikadır.
 DGS SINAVININ KAPSAMI NEDİR?
Sınavda adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanacaktır. Testte 120 soruyer alacaktır. Sınavda uygulanacak test, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme (muhakeme) becerilerinin ölçülmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla ilgili olarak hazırlanacak sorular, ön lisans programlarında kazanılan bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır.
 DGS’YE KAÇ KEZ GİRİLEBİLİR?
Sınava girmekle ilgili herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.
 DGS KAÇ YIL GEÇERLİDİR?
DGS her yıl ÖSYM tarafından yapılan bir sınavdır. Dolayısıyla bir yıl geçerlidir.
Katsayılar her yıl sınava giren kişi sayısına göre değiştiği için her sene puan hesaplaması farklı olur.
 DİKEY GEÇİŞ SINAVININ AVANTAJLARI NELERDİR?
-DGS, 4 yıllık bir lisans programına yerleşmenin en kısa yoludur.
-DGS müfredatında yer alan konular, YKS’ye kıyasla daha azdır. Sorumlu olunan dersler sadece Matematik ve Türkçedir.
 DGS’de ÖBP NEDİR?
DGS’ye başvuran her aday için, bitirme yılı ve diploma notu dikkate alınarak Önlisans Başarı Puanı (ÖBP)olarak adlandırılan bir puan hesaplanır. ÖBP’lerin hesaplandığı dönemde mezun durumda olmayan adaylar için diploma notu yerine not ortalaması kullanılır. Adayların not ortalamaları önce 100’lük sisteme çevrilir. Ardından 0,8 ile çarpılır ve ÖBP puanı elde edilir.
Ön lisans akademik not ortalamaları (en yükseği 100, en düşüğü 50 olarak değerlendirilerek) 0,8 ile çarpılarak Önlisans Başarı Puanına (ÖBP) dönüştürülecektir. Böylece, 50 olan en düşük notun ÖBP değeri 40 olacak, en yüksek 100 olan notun da ÖBP değeri 80 olacaktır. 50’nin altında olan notlar 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır. Bu şekilde hesaplanan Önlisans Başarı Puanı merkezî sınavdan alınan puana eklenerek adayın yerleştirme puanı hesaplanacaktır. Bütün not sistemleri doğru orantı kurularak, 100’lü not sistemine dönüştürülecektir.
Örnek ÖBP Hesaplaması:
Mezuniyet notu 3.80
3.80 x 25 = 95 (4’lük sistemi  100 ‘lük sisteme dönüştürme)
95 x 0.8 = 76 ÖBP
 DGS PUANI NASIL HESAPLANIR?
Puan hesaplamasının ögeleri Matematik net, Türkçe net, taban puan ve ÖBP’dir.
Öğrencilerin netleri belirlenirken 4 yanlışın 1 doğruyu yok ettiğini unutmayın.
Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınabilecek DGS puanları hesaplanacaktır.
DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar, Tablo-A’da yer almaktadır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır. Arkadaşlar çok dikkat etmeniz gereken bir husu var ki bu çok önemli !!! Her iki testten de en az 0,5 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır. Buna çok dikkat edin. Yani en az bir Sözel ve birde sayısal Netiniz bulunmak zorunda.
 DGS’DE AKADEMİK NOT ORTALAMASI NEDİR?
ÖBP hesaplanabilmesi için meslek yüksekokullarındaki tüm son sınıf öğrencilerinin (sınava başvurmayanlar da dahil) akademik not ortalamalarını ÖSYM tarafından MYO öğrenci işlerinden toplanır.  ÖSYM, not ortalamalarını elektronik ortamda en geç Temmuz ayının ikinci haftasında meslek yüksek okullarından toplamaktadır. Mezun olan adaylar da ais.osym.gov.tr sitesinden not ortalamalarını kontrol edebilir. ÖSYM; belirteceği tarihlerde, akademik not ortalamasıyla ilgili düzeltme dilekçelerini kabul eder.
 DGS TERCİH İŞLEMLERİ NE ZAMAN YAPILIR?
Tercih işlemleri sınavdan sonra yapılmaktadır. DGS sonuçları açıklandıktan 4-5 gün sonra tercih işlemleri başlamaktadır. (Ağustos ayının üçüncü haftası gibi)
 DGS’DE TERCİH SAYISI VE HER BÖLÜM YAZILABİLİR Mİ?
ÖSYM adaylara, 30 adet tercih yapma hakkı tanımıştır.Tercihlerinizde sadece mezun olduğunuz bölümle ilgili YÖK tarafından belirlenmiş bölümleri tercih edebilirsiniz.
 “DGS’YE İKİNCİ KEZ GİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUM. BİR ÖNCEKİ YIL SINAVI KAZANDIĞIM HALDE, DGS’YE TEKRAR BAŞVURABİLİR MİYİM?  HER- HANGİ BİR PUAN KESİNTİSİ OLUR MU?”
Sınavı bir önceki yıl kazanmış olsanız bile sınava girebilirsiniz. Ancak 29.07.2010 YÖK genel kurul  toplantısında; bir  önceki   yıl DGS  sonucunda üniversiteye yerleşen adayların ÖBP’si   0,45  katsayısı ile çarpılmasına  yani ÖBP’de  puan  kesintisine karar  verilmiştir. ÖBP’den  yaklaşık  8-12 puan  arasın- da kesinti olabilmektedir.
 DGS sonucu ile bir yükseköğretim lisans programına yerleştirildiğimde gelecek yıl puanımda düşme söz konusu olacak mı?
Evet. Örnek : 2018-DGS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2019-DGS’de ÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır.
 DGS’DE EK YERLEŞTİRME YAPILIYOR MU?
Eylül 2009 tarihinden itibaren ÖSYM tarafından Dikey geçiş sınavına giren adaylara ek yerleştirme hakkı sağlamıştır.
 DGS’DE ÖRGÜN EĞİTİMİ KAZANDIM, AYNI ANDA HEM ÖRGÜN HEM DE AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİNDE OKUYABİLİR MİYİM?
Hem açıköğretimi hem de örgün eğitimi aynı anda okuyabilir; ikisine de kayıt yaptırabilirsiniz
 DGS’Yİ KAZANDIKTAN SONRA İNTİBAK PROGRAMI NEDİR?
“Lisans  Öğrenimine Hazırlık sınıfı” daha cok bilinen adıyla  intibak sınıfı ,2011 yılında  kaldırılmıştır. Buna göre;  dikey geçiş sınavı ile üniversitelere geçiş yapan öğrenciler, “atılma” kaygısı olmadan okuyabilmekte ve öğrenci statüsünde sayılmaktadırlar.
 DGS’Yİ KAZANDIKTAN SONRA ÜNİVERSİTEYE KAÇINCI SINIFTAN BAŞLARIM?
DGS’yi kazanan öğrencilerin hangi sınıftan başlayacağını üniversite yönetimi karar vermektedir.Fark derslerinin az olması açısından mezun olunan ön lisans programına en yakın lisans programı seçilmelidir. Üst sınıftan kredi alarak,erken mezun olabilme şansına sahiptir. Bazı üniversiteler DGS’den kazanan öğrencileri üçüncü sınıftan başlatabilmektedir.
What is YÖS?
Each year, 5 thousand university students belonging to different nationalities enter for this exam. According to results of YÖS, foreign students apply to universities in Turkey and the students who obtain enough score are entitled to enrol.
Till 2011, Foreign Student Exam (YÖS) was held on June each year by ÖSYM (Student Selection and Placement Centre).  Based on the resolution of the board which was taken on 21.01.2010 by ÖSYM, YÖS exam was taken out of ÖSYM scope and transferred to  universities.
The explanation made by ÖSYM for foreign student exam which is still in force is as follows;
 ‘’Foreign students who want to study associate degree and undergraduate education in Turkey shall be graduated from secondary education institution and take exams prepared within body of related universities, approved by the Council of Higher Education (YÖK) and after providing certificates requested with the scores taken from these exams, apply personally to universities for university education.”
How is Foreign Student Exam (YÖS) held in Turkey?
Following this decision disclosed in 2010, universities commenced to organize YÖS exam for the students they would admit. For each student who will enter for YÖS exam, universities, in their official internet addresses, announce the necessities to be carried out by the students who want to take the exam, exam application stages, date of exam and exam fee.
Results of YÖS exam which are implemented within their own bodies of universities in Turkey keep their validity for two years. Exam results are valid in the university at which exam is entered for but some exceptional cases may happen. Each period is different but departments of some universities accept the exams held by each of them and with the same YÖS score, they may apply to different university departments.
Which questions are asked in Foreign Student Exam (YÖS) ?
Foreign Student Exam (YÖS) consists of two different chapters, Basic Learning Skills Test and Turkish Test. While Basic Learning Skills Test is related to mathematics, geometry and symbolic expression, Turkish test is optionally answered.
Basic Learning Skills Test is asked in two different languages, English and Turkish.
Grade of Basic Learning Skill Test which measures abstract thinking powers of candidates is a type of grade that universities use as base for student admission. The grades that candidates take from type of this test are calculated and admissions are realized to undergraduate and graduate departments according to grade ranking.
Some universities also give place to the question in field such as physics, chemistry, history and geography within the scope of Foreign Student Exam.
Turkish Test included in Foreign Student Exams is not considered for entrances to university programs. Turkish Test replied by students admitted to university measures if students have enough Turkish knowledge. The students who could not receive envisaged grade participate in Turkish preparation program for one year before advancing to department courses. If they become successful in the exams they will enter for next year again, they have a right to pass their departments.
Application Conditions for Foreign Student Exam (YÖS)
The candidates who will apply to Foreign Student Exam should be graduated from high school or equivalent schools or one year left to graduate.
Only foreign students may apply to the exam. KKTC citizens or students,  one of dual citizenship of whom is T.R or KKTC cannot apply to YÖS.
Students to be admitted abroad are completely evaluated according to criteria detected by universities. You can find out all related application conditions for YÖS 2018 from the official internet site of the university at which you seek to take education in Turkey.
SAT NEDİR?
SAT, Scholastic Aptitude Test olarak bilinen ve Amerika’daki üniversitelere girişte hem Amerikan vatandaşlarının
hem de uluslararası öğrencilerin üniversitelere yerleşimini sağlayan bir sınavdır.
Öğrencilerin İngilizce okuma ve yazma, matematik ve kompozisyon yeteneklerinin değerlendirildiği SAT sınav
formatında bir takım değişiklikler meydana gelmiştir. Öğrencilerimizin bu değişiklikleri önceden bilip hazırlık
süreçlerinde sıkıntı yaşamamaları adına mutlaka aşağıdaki maddeleri incelemelerini tavsiye ediyoruz.
İçerik:
Önceleri daha olağandışı ve çok da bilinmeyen kelime hazinesi daha çok kolejlerde verilen ve okul
müfredatlarında daha sık kullanılan kelimelerle revize edilmiştir.
Bütün sınavlarda bulunacak olan okuma paragrafları ya diğer ülkelerin var olmalarını gösteren bulunmuş
belgelerle ya da büyük global dünya konuşmalarını özgürlük, adalet, eşitlik ve insanlık itibarı içeren yazılarla
destekleyecektir. Ayrıca okuuma ve yazma kısımları geniş yelpazede sunulan farklı kaynaklarla daha
belirgin şekilde anlatılacaktır. (Fen, Sosyal Çalışmalar vb.)
Matematik kısmı temel hatlarıyla üç ana başlığa ayrılacaktır;
1. Birinci Derece Sorular
2. Karışık Denklemler ve Fonksiyonlar
3. Oran, orantı, yüzdeler, orantılı muhakeme
Ayrıca önceden olan SAT sınavındaki açık uçlu hızlı cevaplar yerine, bütün sınava giren öğrenciler analiz
yapmadan önce bir pasaj okuyarak kompozisyon formatında seçmeli kompozisyonlarını yazacaklardır.
Notlandırma:
Toplam Sınav Skoru 400 – 1600 aralığında olacaktır.
Kanıta dayalı okuma ve yazma bölümü 200 – 800 aralığında puanlanacaktır.
Matematik bölümü 200 – 800 aralığında puanlanacaktır.
Öğrenciler artık yeni SAT formatında yanlış cevaplarından ötürü cezalandırılmayacaklardır.
Opsiyonel kompozisyon ayrı bir bölümde yer alıp, seçmeli olacaktır.
Eski ve Yeni SAT Sınavındaki Yapısal Değişiklikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir